Dofinansowanie MKiDN

Modlitwa w drodze

No result.

Od Środy Popielcowej, 14 lutego, w Kościele Katolickim trwa czas Wielkiego Postu. Wierni w tym czasie zachęcani są do uczestnictwa w specjalnych nabożeństwach wielkopostnych o tematyce pasyjnej.

Najstarszym takim nabożeństwem, sprawowanym w naszych kościołach w piątki jest Droga Krzyżowa, czyli nabożeństwo upamiętniające przejście Jezusa z krzyżem ulicami Jerozolimy. Polega na rozważaniu Męki Chrystusa według 14 stacji. Zwyczaj ten sięga czasów starożytnych i praktykowany był pierwotnie tylko w Jerozolimie. Ważnym etapem w procesie rozwoju Drogi Krzyżowej były czasy wypraw krzyżowych. Pielgrzymi przemierzali w Jerozolimie drogę, którą przebył Jezus spod twierdzy Piłata na Golgotę. Prowadzeni byli przez Franciszkanów, którzy do dziś opiekują się miejscami świętymi w Ziemi Świętej. Dopiero później, ponieważ nie wszyscy mogli pielgrzymować do Ziemi Świętej, Kościół zezwolił odprawiać Drogę Krzyżową w kościołach lub innych miejscach przy krzyżach zwanych stacjami. Przez wieki schemat nabożeństwa ulegał wielokrotnie zmianom. Aktualna formuła Drogi Krzyżowej zatwierdzona została przez władze kościelne w 1731 roku. Na tę decyzję nieocenionym wsparciem była działalność włoskiego franciszkanina, św. Leonarda z Porto Maurizio – „apostoła stacji Drogi Krzyżowej”.. On też był inicjatorem utworzenia stacji Drogi Krzyżowej w Koloseum w Rzymie. Obecnie stacje Drogi Krzyżowej w postaci obrazów lub płaskorzeźb znajdują się w każdym katolickim kościele. Na przestrzeni wieków powstało też wiele dróg plenerowych przedstawiających Mękę Jezusa w formie rzeźb i kaplic. Wśród wielu, Kalwaria wybudowana została również w 1930 roku w Borkach Wielkich.

Wyłącznie polskim nabożeństwem, sprawowanym obecnie w niedzielne popołudnia, są Gorzkie Żale, czyli śpiewy pasyjne połączone z kazaniem i wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Historia nabożeństwa sięga początku XVIII w. Po akceptacji władz kościelnych zapoczątkowali je Księża Misjonarze Wincentego a Paulo. Po raz pierwszy zostało odprawione w Wielkim Poście, w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w 1707 roku.

Warto też dodać, że na przestrzeni wieków powstało wiele pieśni postnych i pasyjnych, śpiewanych w naszych kościołach w okresie Wielkiego Postu.

Nabożeństwa wielkopostne w parafii:

  • nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Borkach Wielkich w piątki o godz. 6.00 oraz 18.00
  • nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Borkach Małych w piątki o godz. 18.00
  • nabożeństwo Gorzkich Żali w Borkach Wielkich w niedziele o godz. 14.00
  • nabożeństwo Gorzkich Żali w Borkach Małych w niedziele o godz. 15.00.

Oprac. Hubert Imiołczyk


Sakramenty