Zewnętrzne piękno każdej budowli zależy od jej elewacji. Ceglane ściany kościoła pokryto w górnych partiach tynkiem cementowym, a w dolnych cementowo-wapiennym. Na płaskich powierzchniach nałożono tynk barankowy. Narożniki dolnej części elewacji i obramowania okien wykończono boniami.

Portale ozdobiono cofającymi się ceglanymi ostrołukami z kolumnami z terakoty na flankach. Maswerki z jasnobrązowej cegły są ozdobą okien i belnd.

Elewacja wieży ozdobiona została pilastrami, blendami i gzymsami. Ciekawostką i cenną ozdobą elewacji boreckiego kościoła jest niewielka płaskorzeźba z terakoty (70x110cm) umieszczona w głębokiej blendzie na wschodniej ścianie od strony ogrodu. Przedstawia ona południowo-zachodnią panoramę XIII-wiecznego klasztoru i bazyliki św. Franciszka w Asyżu, gdzie w krypcie spoczywają doczesne szczątki patrona boreckiej świątyni. Szkoda tylko, że płaskorzeźba ta znajduje się w rzadko odwiedzanej przez turystów części.

Przed drugą wojną światową nie odnotowano żadnych większych remontów elewacji zewnętrznej kościoła, poza renowacją tynków wieży w 1928 roku. Pierwszy taki remont odbył się dopiero w 1952 roku. Długotrwałymi pracami zajęli się mieszkańcy parafii, szczególnie murarze Albert Kus z Borek Wielkich i Marcin Grobelny z Brońca. Pomagali także nowicjusze ze swoim magistrem O. Alardem. Poważniejszy remont elewacji odbył się także w 1977 roku. Materiał w postaci piasku i płukanego żwiru z Odry nagromadzono już w maju. Pracę rozpoczęto 6 czerwca od stawiania drewnianych rusztowań. Następnie odkuto w wielu miejscach zniszczony przez zmienne warunki atmosferyczne tynk i położono nowy cementowo-wapienny. Resztę tynku oczyszczono i odnowiono. W pracy przeszkadzały częste deszcze. Prace trwały do początku października. Na koniec cały kościół i klasztor otoczony został betonowym kołnierzem izolacyjnym. Większością prac zajęła się firma Stefana Piechaczka z Suchej koło Strzelec Opolskich. W 1995 roku odświeżono i pomalowano głównie dolną część elewacji. Ościeża okien i ściany wokół portali pomalowano ciemnożółtą farbą emulsyjną. Obecnie elewacja wymaga szybkiej renowacji.