Z przodu trójnawowego kościoła znajduje się potężna wieża wysokości ok. 60 m (wysokość z krzyżem). Zbudowana jest na podstawie kwadratu o boku 8,2 m. Część murowana wznosi się na wysokość 28,5 m. Ściany wieży dochodzące w najgrubszych miejscach do 2 m zbudowane są na fundamencie o głębokości 2,4 m i grubości do 3 m.

Hełm wieży stanowi szpiczasty, ośmiospadowy dach o wysokości 28,5 m. Według pierwotnych planów konstrukcja dachowa wieży miała być wykonana z drewna. Ostatecznie jednak została wykonana ze stali przez wrocławską firmę Carla Trippela specjalizującą się w wyrobach metalowych. Na niektórych dwuteowych belkach stalowych zachowały się napisy: „CARL TRIPPEL”. Stal pochodzi prawdopodobnie z huty w Chorzowie, o czym świadczą inne napisy na stalowych belkach: „KÖNIGSHÜTTE”. Stalowe elementy zostały połączone nitami. Ta sam firma z Wrocławia wykonała również kręte schody prowadzące na chór i na wieżę. Aby dostać się na wysokość chóru trzeba pokonać 34 stopnie okrągłą klatką schodową o średnicy 180 cm. Jeśli chcemy dostać się do mechanizmu zegara trzeba dołożyć kolejnych 48 stopni. Dalszą wędrówkę w górę umożliwiają już tylko drewniane drabiny.
Na szczycie wieży umieszczono kuty, stalowy krzyż na kuli, a na krzyżu stalowego koguta obracającego się na wietrze. Krzyż z kulą i kogutem mierzy łącznie ok. 3 m. Kula (gałka) o średnicy ok. 80 cm wykonana była z blachy cynkowej. Pierwszy raz wymieniona ją w 1983 roku przy okazji zmiany pokrycia wieży. Ze względu na duże zniszczenie w maju 2004 roku została zdemontowana przez alpinistę Marka Bartczaka i wymieniona na nową miedzianą, wykonaną przez firmę dekarską pana Antoniego Dudka ze Złotowa koło Ciasnej. Waldemar Buhl z Krośnicy pokrył ją płatkami 24-karatowego złota. Przy okazji wymieniono również bardzo zżartego przez korozję stalowego koguta. Wcześniej zdejmowany był i naprawiany w 1951 roku, ponieważ odpadło mu pół ogona. Obecny został wykonany ze stali nierdzewnej w firmie blacharskiej w Lubrzy koło Prudnika i przez pracowników tej firmy wraz z kulą zamontowany na szczycie wieży.
Pierwotnie wieża, podobnie jak kościół i klasztor, pokryta była łupkiem i ceramicznymi gąsiorami. Pokrycie to było kilka razy remontowane. Poważniejszy remont wykonał w 1951 roku mistrz dekarski Emil Bartodziej ze Strzelec Opolskich. W 1983 roku zdecydowano się na wymianę pokrycia wieży. Kwadratowe dachówki z łupka zastąpiono kwadratowymi „łuskami” z blachy miedzianej o wymiarach 55x55 cm. Zmiany pokrycia podjęła się firma dekarska Tadeusza Łosia z miejscowości Zapowy koło Głubczyc. Prace przygotowawcze rozpoczęto już w lutym. W marcu na szczycie wieży zamontowano specjalne rusztowanie z dwoma dźwigami, jeden do transportu łupka i blachy, a drugi z platformą dla robotników do pracy. Prace zakończono pod koniec czerwca. W kwietniu 2000 roku wykonano na wieży konieczne poprawki, bo w niektórych miejscach odrywała się blacha.
We wnętrzu wieży znajduje się przedsionek kościoła (kruchta, babiniec), w którym po prawej stronie we wnęce powieszony jest dębowy krzyż misyjny (198x72,5 cm). Po obu stronach drzwi wahadłowych do kościoła w niszach na konsolach z terakoty stoją drewniane figury (wys. 130 cm) świętych Apostołów Piotra z kluczami po prawej i Pawła z mieczem po lewej. Na ścianie po lewej stronie stoi na półce gipsowa figura (wys. 105 cm) św. Antoniego Padewskiego z chlebem w ręce. Po środku tej ściany znajduje się wejście na chór. Po krętych schodach możemy dotrzeć na chór kościoła wybudowany na wysokości 6,5 m. Większą część chóru zajmuje konstrukcja organ. Powyżej chóru znajduje się pomieszczenie z szafą mechanizmu zegarowego. Na kolejnym piętrze wieży zainstalowane są dzwony kościelne. Część dachowa wieży ma jeszcze 7 pięter.
Cementowo-wapienny tynk wieży narażony na zmienne warunki atmosferyczne musiał być wielokrotnie remontowany. Pierwszych remontów dokonał murarz pan Barzantny z Kluczborka w 1928 roku. Nowe tynki położono w roku 1977. Firma Stefana Piechaczka, która podjęła się tej roboty pochodziła z Suchej koło Strzelec Opolskich. Kolejny remont wieży wykonano w lecie 1995 roku. Naprawiono wtedy uszkodzone tynki i pomalowano elewację. Potężne rusztowanie drewniane postawili cieśle z Kościelisk. Roboty na wysokościach wykonali sami parafianie. Nad całością prac remontowych czuwał pan Alojzy Krawczyk. Rusztowanie rozebrano po odpuście św. Bartłomieja. W 2002 roku naprawiono uszkodzoną przyporę na frontowej ścianie kościoła.
W czasie I wojny światowej w lecie 1914 roku w wieży mieścił się punkt obserwacyjny z racji bliskości rosyjskiej wtedy granicy. Ośmiu żołnierzy z 63 pułku piechoty z Opola zakwaterowanych w klasztorze przed furtą trzymało na zmianę straż w wieży.
W kwietniu 2004 roku na wieży kościoła zamontowano elektroniczne kuranty, które nie tylko wybijają godziny i kwadranse, ale w określonych godzinach wygrywają różne melodie.