Dofinansowanie MKiDN

Modlitwa w drodze

No result.

Tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej (uroczystości obchodzonej na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy) są palemki wielkanocne, ale na Śląsku przybierają one najczęściej kształt skromnej wiązanki gałązek wierzbowych z baziami przystrojonej bukszpanem lub barwinkiem.

Zwyczaj procesji z palmami wywodzi się z Jerozolimy, gdzie znany był już w IV wieku, w Kościele Zachodnim przyjął się nieco później, w V i VI wieku. Zwyczaj święcenia palm wprowadzony został do Liturgii Kościoła Zachodniego w XI wieku. Popiół ze spalonych zeszłorocznych palm przechowywany jest do kolejnej Środy Popielcowej, służy wtedy do obrzędu posypywania głów na rozpoczęcie czasu pokuty.

Po powrocie z kościoła poświęcone gałązki wierzbowe przechowuje się w domu, zatyka za obrazy. Mają zapewniać Boże błogosławieństwo, strzec przed nieszczęściami. Zaś te niepoświęcone są elementem dekoracji wielkanocnych, nie tylko w domach, ale także w handlu i instytucjach publicznych.

W parafii Borki Wielkie kultywowany jest jeszcze jeden zwyczaj. Z gałązek poświęconej palmy robi się małe krzyżyki, które zatykane w rogach pól mają zapewniać urodzaje oraz strzec zasiewy przed gradobiciem, suszą, ulewami. Wstawieniu krzyżyka do roli towarzyszy krótka modlitwa.

Zwyczaj ten związany jest z obrzędowym błogosławieństwem pól. Plony na roli znacząco uzależnione są od warunków atmosferycznych. Tradycja krzyżyków palmowych kultywowana jest generalnie na Śląsku, w województwie opolskim na terenie powiatów: opolskiego, strzeleckiego i oleskiego. Niestety geneza zwyczaju nie została zbadana, wiadomo jedynie, że jest bardzo stary. Określenia, że to bardzo stary zwyczaj użyła już jedna z gazet w latach 30-tych XX wieku.

W naszej parafii tradycja ta również przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Różny jednak jest czas zatykania krzyżyków w rolę. W Borkach Małych krzyżyki stawia się wczesnym rankiem w Wielki Piątek, natomiast w Borkach Wielkich krzyżyki stawia się w Niedzielę Wielkanocną.

Warto też zaznaczyć, że część naszych parafian przygotowuje krzyżyki z drewnianych patyczków opalanych poświęconym ogniem z ogniska przygotowywanego przed kościołem na rozpoczęcie Liturgii Wigilii Paschalnej. Wtedy też krzyżyki zatykane są w poranek Wielkanocny.

Hubert Imiołczyk


Sakramenty