Dofinansowanie MKiDN

Modlitwa w drodze

No result.

Kaplice Drogi Krzyżowej Franciszkanie postanowili wybudować by upamiętnić 25 rocznicę ich przybycia do Borek Wielkich. Jubileusz ten obchodzono w 1930 roku.

O planach budowy zadecydowano w kwietniu 1928 roku. Wtedy uregulowano też sprawy związane z własnością terenu przed kościołem. Prace związane z budową rozpoczęto w sierpniu 1929 roku. O. Rafał Müller wraz z mieszkańcami zwoził z całej okolicy wielkie kamienie. Plan kaplic i ich rozmieszczenie na placu kościelnym wykonał inż. Skaletz z Kluczborka. Całością prac murarskich kierował mistrz murarski Barzantny z Olesna. Wybudowano sześć kaplic, cztery z dwiema stacjami Drogi Krzyżowej i dwie z trzema stacjami. Z pozostałych kamieni, pomiędzy kaplicami, ułożono wzniesienie, gdzie w 1930 roku umieszczono krzyż. Kaplice przypominają otynkowane prostokątne domki z jednospadowym dachem. W ich środkowych częściach umieszczono płaskorzeźby wyobrażające poszczególne stacje Męki Pańskiej. Projekty płaskorzeźb wykonał profesor August Weckbecker z Monachium. Kaplic ustawiono w półkolu na placu kościelnym. Płaskorzeźby zwrócone są w kierunku wejścia do kościoła p.w. Św. Franciszka z Asyżu.

Uroczystego poświęcenia kaplic Drogi Krzyżowej dokonał ówczesny prowincjał Franciszkanów, O. Kazimierz Krajczyk, 18 maja 1930 roku. W uroczystościach uczestniczył m. in. prezydent Opola, inspektor oświaty z Opola, burmistrz Olesna, oleski proboszcz.

Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej przy kaplicach odprawione zostało w języku niemieckim i polskim na początku czerwca 1930 roku.

W 1954 roku z kamieniu i betonu zbudowano platformę do polowego ołtarza. Platformę wybudował O. Alard Fudalla wraz z nowicjuszami boreckiego klasztoru. Usytuowana jest w środku półkola, między kaplicami Drogi Krzyżowej, na wprost wejścia do kościoła. Na platformie umieszczono krzyż. Jego fundatorem był Jakub Kubosz, który krzyż wykonał, a figurę Chrystusa ukrzyżowanego zakupił.

Wszystkie kaplice zostały odnowione w 1995 roku, a także w 2011 roku. Z okazji 300-lecia drewnianego kościółka p.w. św. Bartłomieja i Marcina, w 1997 roku, na platformie ustawiono marmurowy ołtarz ludowy. Na przestrzeni lat wymieniony został także krzyż i figura Chrystusa.

Przy kaplicach odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz jesienią nabożeństwo Dróżek Maryi. Przy ołtarzu na Kalwarii odprawiane są Msze św. odpustowe, niekiedy też dożynkowe. Trasa przy kaplicach służy do procesji wielkanocnych, w oktawie Bożego Ciała, do procesji o urodzaje ku czci św. Marka Ewangelisty, do procesji fatimskich. Na placu Kalwarii organizowane jest misterium św. Marcina. Sprawowana jest Eucharystia wrocławskiej pieszej pielgrzymki.

Tekst i rys jednej z kaplic: Hubert Imiołczyk


Sakramenty