Stacje Drogi Krzyżowej z kościoła św. Bartłomieja i Marcina
Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Marcina i św. Bartłomieja z 1697 roku to nie tylko bryła ze ścianami, dachami, wieżą, ale także bogate wnętrze i wyposażenie.
Ważnym elementem wyposażenia boreckiej świątyni to obrazy 14 stacji Drogi Krzyżowej z 1846 roku, których autorem jest Kazimierz Piechowski. Stacje ufundowane zostały przez Tomasza i Małgorzatę Paweletz z Borek Wielkich. Niestety jak każdy obiekt, świątynia oraz jej wyposażenie z czasem wymagała coraz poważniejszych renowacji i remontu.
Wiosną 2006 roku podjęte zostały rozmowy w celu profesjonalnej konserwacji obrazów pod nadzorem rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury, a bez ponoszenia kosztów przez parafię w Borkach Wielkich. W celu przygotowania programu prac konserwatorskich oraz ich wyceny w grudniu 2006 roku, na okres 5 lat z możliwością przedłużenia, została zawarta umowa depozytu pomiędzy Muzeum Wsi Opolskiej, a Klasztorem Franciszkanów w Borkach Wielkich. Została wydana opinia konserwatorska o stanie zachowania cyklu obrazów. W lipcu 2007 roku zwrócono się do Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpis stacji Drogi Krzyżowej do rejestru zabytków, co nastąpiło pod koniec sierpnia 2007 roku. Konserwację wykonano w 2008 roku. Jej koszt wyniósł 17 tys. zł. 30 listopada 2008 roku w kościele w Borkach Wielkich zaprezentowano 7 z 14 odrestaurowanych obrazów.
Obecnie po konserwacji obrazy Drogi Krzyżowej pozostają w depozycie Muzeum Wsi Opolskiej przy ul. Wrocławskiej 174. Prezentowane są w drewnianym kościółku pochodzącym z Gręboszowa (koło Namysłowa) ustawionym na terenie skansenu. Zasady i godziny zwiedzania Skansenu w Opolu-Bierkowicach podane są na stronie internetowej muzeum.
HI