W niedzielę, 27 listopada, rozpoczynamy Adwent (jest to też początek nowego roku kościelnego). W roku bieżącym najdłuższy z możliwych.
Na Roraty, czyli Msze św. ku czci Matki Bożej (symbolizuje Ją ozdobiona niebieską wstążką świeca) zapraszamy od poniedziałku 28 listopada. Msze św. roratnie w Borkach Wielkich odprawiane będą codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 6.30, a w Borkach Małych o godz. 18.00.
Dzieci, tak jak w latach ubiegłych, zapraszamy z lampionami i serduszkami z napisanym dobrym uczynkiem. Każdego dnia serduszka wezmą udział w losowaniu figurek, które będą towarzyszyć rodzinie wylosowanego dziecka przez cały dzień.
Parafie w kształtowaniu Rorat posiadają wiele własnych, praktykowanych od lat, zwyczajów. W Borkach Wielkich na mocy zwyczaju Roraty rozpoczynane są wczesnym rankiem, jeszcze przed wschodem słońca.
– Uczymy się poprzez to ofiarności. Ranne wstawanie składamy w darze Jezusowi, przychodzącemu dla naszego zbawienia – tak motywował przed laty Roraty o brzasku dnia O. Bernard Knieć OFM, proboszcz parafii w latach 1994-2003.
Podczas Rorat dzieci otrzymują obrazki wklejane na dużą planszę otrzymywaną podczas pierwszej Mszy św. Od roku 2000 parafia korzysta z materiałów duszpasterskich przygotowywanych przez redakcję „Gościa Niedzielnego”. Tytuł tegorocznych to: „Z narodzeniem Jezusa było tak…”, a postacią przewodnią jest św. Joachim, ojciec Maryi i dziadek Jezusa. To z nim będziemy poznawać bohaterów historii zbawienia.
Ale obrazki roratnie w boreckiej parafii to pomysł, który już w 1973 roku wprowadził O. Łukasz Schwietz, ówczesny proboszcz. Tylko, że wtedy obrazki były czarno-białe, należało je pokolorować i wkleić do zeszytu (przypominało to trochę tworzenie komiksu).
Oto kilka tematów przewodnich z tamtych lat:
1974 – Skarbnice łask Roku św. W Polsce – Katedry
1975 – Św. Franciszek z Asyżu +1226 – 750 – 1976
1976 – Z tobą Maryjo – wizerunki MB
1981 – Św. Antoni z Padwy – 750 lat narodzin dla nieba
1982 – Stajenka – postaci do stajenki
1984 – Aniołowie Pańscy
? - Jan Paweł II – życiorys papieża
W tamtych latach dzieci używały też zupełnie innych lampionów, których nie można było nabyć w sklepie. Najczęściej lampiony wykonywane były przez miejscowych stolarzy, a wycięte w nich witraże oklejane były kolorowymi bibułkami. W środku umieszczało się świecie, później żarówki na baterię. Takie lampiony przekazywane były kolejnym pokoleniom.
Atmosferę czasu radosnego oczekiwania na Narodzenie Zbawiciela podkreślają też dekoracje. W Borkach Wielkich jest to duży wieniec adwentowy, zawieszany w nawie głównej, schody adwentowe z Dzieciątkiem Jezus i aniołkami (od 1996 roku), choinki na serduszka z uczynkami, duże gwiazdy przy ołtarzach.
Natomiast urokliwe nabożeństwo w I niedzielę Adwentu z poświęceniem lampionów i domowych wieńców adwentowych odprawiane jest od 1994 roku.
Hubert Imiołczyk