Przez cały październik, wieczorem, we wszystkich kościołach odprawiane są nabożeństwa różańcowe.
Modlitwa różańcowa jest bardzo popularna i powszechna w Kościele Katolickim. Jest szczególną formą czci Matki Boskiej.
Początki Różańca Św. sięgają czasów średniowiecznych (XII wiek). Ogromną rolę w rozpropagowaniu tej modlitwy odegrał zakon św. Dominika. W XIII wieku zwyczaj odmawiania 150 „Zdrowaś Maryja” zgrupowano w 15 tajemnic, z których każda liczyła 10 „Zdrowaś Maryja”. Dodano też na początku jedno „Ojcze nasz”, a po 10 „Zdrowaś” – „Chwała Ojcu”. Na początku całości „Wyznanie wiary”. Pierwotnie treścią różańca było rozważanie radosnych momentów życia Maryi. W XV wieku ustaliła się trzyczęściowa forma modlitwy różańcowej, a obejmująca rozważania tajemnic z życia Jezusa i Jego Matki. Są to w kolejności: tajemnice radosne, tajemnice bolesne, będące skróconą Drogą Krzyżową i tajemnice chwalebne. W 2002 roku papież Jan Paweł II zaproponował rozszerzenie rozważań o tajemnice światła.
Z czasem, dla łatwiejszego liczenia poszczególnych wezwań i tajemnic, wprowadzono paciorki nawleczone na sznurek czy łańcuszek. W dawnych wiekach paciorki różańców robiono z ugniecionych listków różanych, które sklejano gumą arabską. Samą Maryję w dawnych wiekach nazywano „Ogrodem różanym. To niewątpliwie wpłynęło na nazwę modlitwy: „różaniec”.
Różaniec rozpowszechnił się nie tylko we wspólnotach zakonnych, ale stał się modlitwą całego Kościoła szczególnie po zwycięskiej bitwie Chrześcijan nad Turkami pod Lepanto (w 1571 roku). Dzień zwycięstwa, 7 października, papież Pius V ogłosił Świętem Matki Boskiej Różańcowej.
Odmawianie różańca w Kościele przez cały październik wprowadził papież Leon XIII (1878-1903)
W kościele parafialnym w Borkach Wielkich nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 18.00, w niedziele o godz. 15.00.
W kościele filialnym w Borkach Małych nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 18.00, w niedziele o godz. 15.00.
Foto. Ołtarz boczny Matki Boskiej Różańcowej w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich.
Oprac. Hubert Imiołczyk