Dofinansowanie MKiDN

Modlitwa w drodze

No result.

Stajenka u Franciszkanów w Borkach Wielkich w 2024.

Jubileusz 800-lecia Stygmatów Św. Franciszka z Asyżu.

 

Stajenka w Borkach Wielkich wybudowana została po raz pierwszy w 1911 roku, tegoroczna to już 114. Jednak w pierwszych latach budowana była w nawie poprzecznej kościoła Dopiero w 1923 r. z okazji 700-lecia pasterki w Greccio, stajenkę po raz pierwszy wybudowano w prezbiterium. Każdego roku stajenka jest inna, nie ma dwóch identycznych,   a nawet podobnych. Co roku zmienia się aranżacja scenerii. Zmienia się  układ tła i płótna      z niebem, powstaje wiele nowych elementów. Część jest wykorzystywana ponownie, ale po przeróbkach i w zupełnie innym układzie. Nie zmienia się natomiast rusztowanie, pod którym przez niemal 2 miesiące odbywa się komunikacja.

Obecnie stajenka wypełnia niemal całe bardzo duże prezbiterium kościoła na pow. 70 m2        i jest jedną z największych na Opolszczyźnie. Rusztowanie sięga wysokości 6 m. Od góry     8 m zajmuje tło malowane na płótnie oraz płytach pilśniowych. Łącznie stajenka osiąga 14 m wysokości. Co roku zmienia się tematyka tła. Niezależnie od zmian centralnym punktem jest żłóbek ze Świętą Rodziną, do której podążają pasterze i królowie, świeci gwiazda, adorują anioły, są zwierzęta. Scena Narodzenia tegorocznej stajenki umiejscowiona została                 w drewnianej szopie z elementami muru pruskiego (w ubiegłym w zabudowaniach nawiązujących do architektury Asyżu). Płótno z niebem oraz pejzaż, tym razem to panorama górska wioski z kościołem, pomaga w uzyskaniu efektu głębi. Do tła dostawiona została  scenografia z domkami i wiatrakiem korespondująca z całością aranżacji. Scenografię przy szopce dopełniają studnia, ognisko, palenisko z garnkiem, dzwonnica, zagrody. Używa się wiele naturalnych materiałów.

Budowa obecnie skrócona została do minimum i trwa ok. 1,5 tygodnia, natomiast poprzedzona jest pracami przygotowawczymi, które zaczynają się już w październiku. Elementy ustawiane w stajence powstają w warsztatach, u stolarza, kowala, elektryka, plastyka. Podczas budowy najpierw zamontowany został stelaż, na który naciągnięte zostało płótno z niebem. Potem postawiono rusztowanie, a jego tarasowy układ sprawia, że będące na różnych wysokościach figury i dekoracje są widoczne z każdego miejsca. Pod rusztowaniem ukrytych jest wiele metrów kabli w celu oświetlenia poszczególnych scen stajenki.

Co roku, na różnych etapach budowy, w prace przygotowawcze oraz samą budowę angażuje się wielu parafian oraz miejscowych rzemieślników. Tym razem było to niemal 30 osób.

Dodatkowo w kościele ustawiana została wysoka choinka (8,30 m) oraz 8 mniejszych, korespondujących z wystrojem tegorocznej stajenki. Po stronie lewej wystawa IV edycji Regionalnego Konkursu Szopek. Na dzieci czekają też osiołek i wielbłąd. Pierwsza prezentacja stajenki ma miejsce podczas Pasterki. Po północy,  w harmonii z wersami kolędy „Cicha noc” rozbłyskają kolejne światełka, odsłaniając poszczególne jej elementy. Przez cały styczeń odbywają się nabożeństwa i koncerty kolęd. Stajenkę podziwiać można od 25 grudnia do 2 lutego 2025 r.

Rok 2024 to kolejny rok wielkich jubileuszy Franciszkańskich (w 2023 roku obchodziliśmy jubileusz 800-lecia inscenizacji Bożego Narodzenia w Greccio). W bieżącym obchodzony jest jubileusz 800-lecia Stygmatów Św. Franciszka pod hasłem: Z ran nowe życie”.  W kalendarzu liturgicznym święto Stygmatów obchodzone jest 17 września, a odwołuje się do wydarzenia   z 1224 roku, podczas którego Św. z Asyżu otrzymał dar śladów męki Chrystusa. Był to pierwszy taki przypadek w historii chrześcijaństwa historycznie udokumentowany. Do jubileuszu nawiązuje dekoracja w nawie bocznej, po stronie prawej. Tam widzimy pustelnię na górze La Verna z figurą Św. Franciszka z Asyżu, któremu ukazał się Chrystus w postaci serafina. Stajenka rozbudowywana o nawę boczną jest od 2009 roku. Inscenizacje tutaj nawiązują do bieżących wydarzeń z życia parafii, Zakonu, Kościoła.

Hubert Imiołczyk

W załączeniu terminy spotkań przy stajence, na które zaprasza proboszcz parafii Borki Wielkie O. Grzegorz Pampuch OFM.

29 grudnia 2024 (niedziela), godz. 15.00 – Rodzinne kolędowanie – zaproszenie dla dzieci wraz z rodzicami – zabieramy dowolny instrument od gitary aż po garnek

05 stycznia 2025 (niedziela), godz. 15.00 – Nabożeństwo dla FZŚ (III Zakonu Św. Franciszka), po nabożeństwie spotkanie w refektarzu klasztornym

12 stycznia 2025 (niedziela), godz. 14.00 – Nabożeństwo dla dzieci, jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach Wielkich i wspólne kolędowanie

17 stycznia 2025 (piątek), godz. 19.30 – Wieczór Franciszkański dla młodzieży

18 stycznia 2025 (sobota), godz. 15.00 – Msza Św. dla Parafialnych Zespołów Caritas, Lekarzy, Pielęgniarek, Rehabilitantów Caritas Rejonu Kluczborskiego. Po Mszy Św. jasełka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borkach Wielkich

19 stycznia 2025 (niedziela), godz. 15.00 – Kolędowanie z orkiestrami dętymi z okolicy

 26 stycznia 2025 (niedziela), godz. 15.00 – Nabożeństwo kolędowe w języku niemieckim


Sakramenty