Dofinansowanie MKiDN

Modlitwa w drodze

No result.

Adwent 2024. Wieniec adwentowy

W pierwszą niedzielę grudnia rozpoczynamy Adwent Na Roraty, czyli Msze św. ku czci Matki Bożej zapraszamy od poniedziałku 2 grudnia. Msze św. roratnie w Borkach Wielkich odprawiane będą codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 6.30, a w Borkach Małych o godz. 18.00.

Czas adwentu jest przede wszystkim czasem duchowego przygotowania na przyjście Jezusa (to ponowne oraz to historyczne podczas Świąt Bożego Narodzenia). Ale pomocne są także przygotowania pod kątem aranżacji, dekoracji. Jednym z piękniejszych zwyczajów jest „wieniec adwentowy”. Wieniec wykonywany jest z gałęzi drzew iglastych na planie okręgu. Na wieńcu umieszcza się cztery świece zapalane w kolejne cztery niedziele adwentu.

Wieniec adwentowy posiada swoją symbolikę. Okrągły kształt przypomina o tym, że Bóg jest wieczny, nie ma początku ani końca. Zielone gałęzie symbolizują nadzieję i życie wieczne, które daje nam Chrystus. Świece przypominają, że światło Jezusa przychodzi na świat. Świece oznaczają też kolejno: pokój, wiarę, miłość i nadzieję. Świece są najczęściej koloru czerwonego. Często jednak kolor świec dobierany jest do kolorów liturgicznych i wtedy mamy trzy świece fioletowe i jedną różową. Różowa zapalana jest w niedzielę Gaudete            i symbolizuje radość z nadchodzących narodzin Jezusa.

Zwyczaj wieńca adwentowego narodził się w Niemczech. Wyglądaj jednak inaczej niż obecnie. Było to drewniane koło do którego umocowanych zostało tyle świec, ile jest dni adwentowych. Jego pomysłodawcą był w 1839 roku ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który w 1833 roku w Hamburgu otworzył szkołę – przytułek dla sierot. Intencją pastora było, by dzieci poczuły rodzinną atmosferę, a zapalana każdego dnia świeca wprowadzała nastrój sprzyjający modlitwie. Z czasem pomysł pastora zmieniał się, a w 1860 roku przybrał wygląd koła z zaplecionymi gałązkami i czterema świecami. Później zwyczaj przyjął się również w Kościele katolickim.

W Borkach Wielkich zwyczaj przygotowania wieńca adwentowego posiada wieloletnią tradycję. Jest to duży okrąg, obecnie o średnicy ok. 1,5 m, zawieszany u sufitu w nawie głównej z czterema czerwonymi gwiazdami oraz czerwoną gwiazdą pośrodku okręgu.  Przygotowaniem wieńca w przeszłości przez wiele lat zajmowała się śp. Agnieszka Pierzina, od 2012 roku wieniec pleciony jest pod kierunkiem Pani Reginy Dymarek. W tym roku wykonana została przez Pana Jerzego Gajka nowa, metalowa rama do wieńca, kolejna znacznie większa wykonana została w 2021 roku.

Również w kościele filialnym w Borkach Małych wieniec adwentowy przygotowywany jest od wielu lat i zawieszany jest także u sufitu.

Dobrze by na okres Adwentu wieniec adwentowy znalazł się też w naszych rodzinach. Świece w nim możemy zapalać podczas wspólnych modlitw, ale także wieczorem oraz podczas posiłków. Nasze wieńce możemy przynieść do kościoła na nabożeństwo w I niedzielę Adwentu którego elementem jest błogosławieństwo lampionów i domowych wieńców adwentowych. Nabożeństwo z błogosławieństwem odprawiane jest od 1994 roku.

oprac. Hubert Imiołczyk


Sakramenty