Dofinansowanie MKiDN

Modlitwa w drodze

No result.

Przez cały październik w naszych kościołach odprawiane są nabożeństwa różańcowe.

W kościele parafialnym w Borkach Wielkich nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 18.00, w niedziele o godz. 15.00.

W kościele filialnym w Borkach Małych nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 18.00, w niedziele o godz. 15.00.

 

Rozpoczynające się nabożeństwa różańcowe są okazją do przypomnienia ważnego wydarzenia. W dniach 29 i 30 sierpnia 1965 roku w parafii Borki Wielkie miało miejsce pierwsze Nawiedzenie Matki Bożej w kopii Jasnogórskiego Obrazu. Kontynuacją Peregrynacji było oddanie się parafii w Macierzyńską Niewolę Maryi Matki Bożej za wolność Kościoła w czasie trwania 4 sesji Soboru Watykańskiego II. Wydarzenie to miało miejsce podczas uroczystej Mszy Św. 9 listopada 1965 roku. Wcześniej delegacja parafian przywiozła z Jasnej Góry kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który wędrował od rodziny do rodziny.

Kopia obrazu wędrowała wraz z Różańcem Soborowym zwanym „Różańcem zwycięstwa”. Różaniec został przywieziony do parafii 60 lat temu, 23 października 1964 roku w czasie parafialnej pielgrzymki pokutno-błagalnej w intencji soboru na Jasną Górę. Wędrówkę po parafii rozpoczął po nabożeństwie w dniu 5 grudnia 1964 roku.

Opiekę nad wędrującym różańcem od początku do swej śmierci w 2015 roku sprawowała  Wanda Chmielewska. Od tego czasu opiekę sprawuje jej córka Wanda Gajek. Obecnie różaniec odwiedza rodziny Borek Wielkich i Brońca średnio dwa razy w roku.

Faktycznie jednak różaniec wędrował od rodziny do rodziny na wiele lat przez Peregrynacją. Prawdopodobnie był to różaniec wykonany przez br. Andrzeja Wróbla OFM. Opiekę nad nim sprawował Paweł Nowak, wujek ks. Leonarda Nowaka.

Warto też dodać, że w Borkach Wielkich różaniec odmawiany jest przez parafian każdego dnia w kościele przed rozpoczęciem porannej Mszy Św.

Dodatkowo od 19 marca 2020 roku na modlitwie różańcowej gromadzą się mężczyźni           w każdy trzeci piątek miesiąca wieczorem.

W Borkach Małych modlitwa różańcowa w rodzinach została zapoczątkowana w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Różaniec zakupiły i przywiozły z Jasnej Góry panie Maria Pownuk i Matylda Wiendlocha. Od tego czasu różaniec każdego dnia odwiedza jedną              z rodzin. Fakt ten odnotowywany jest w specjalnym zeszycie, w którym w odpowiednie rubryki wpisuje się nazwisko osoby lub rodziny, datę modlitwy, odmawianą część różańca oraz podpis modlących się. Następnego dnia różaniec przekazywany jest do najbliższego sąsiada. Obecnie różaniec odwiedza rodziny Borek Małych średnio trzy do czterech razy        w roku.

Różaniec odmawiany jest także przez wiernych w kościele przed poranną Mszę Św. w każdą niedzielę.

Hubert Imiołczyk

 


Sakramenty