Dofinansowanie MKiDN

Modlitwa w drodze

No result.

 Wiosna to czas modlitw o urodzaje i błogosławieństwo w pracy. Pamiętajmy, że dobre urodzaje to sprawa całego społeczeństwa, a nie tylko rolników. Wszyscy jednak, i to przez cały rok, korzystamy z efektów pracy rolników spożywając chleb i wiele, wiele innych produktów.

W diecezji opolskiej o urodzaje modlimy w następujące dni:

- Św. Marka Ewangelisty w dniu 25 kwietnia,

- Dni Krzyżowe praktykowane w trzech dniach szóstego tygodnia Wielkanocy, a poprzedzających uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (od 2004 roku Święto to obchodzimy w naszym kraju w VII Niedzielę Wielkanocną),

- Św. Urbana I, papieża i męczennika - 19 lub 25 maja,

- Św. Izydora, oracza w dniu 15 maja.

Modlitwy o urodzaje mają charakter procesji błagalnych. W orszaku niesiona jest figura Chrystusa Zmartwychwstałego oraz krzyż z czerwoną stułą. Odmawiana jest litania do Wszystkich Świętych, a przy krzyżu przypisane liturgicznie modlitwy.

W parafii Borki Wielkie praktykowane są od pokoleń modlitwy w dniu Św. Marka Ewangelisty oraz w Dni Krzyżowe. W sąsiedniej Wędzinie szczególnie czczony jest Św. Urban, patron tamtejszego kościoła i parafii, a procesja błagalna wyrusza w dniu 19 maja.

W Święto Św. Marka Ewangelisty procesja błagalna w intencji uproszenia urodzajów w Borkach Wielkich odbędzie się na boreckiej Kalwarii o godz. 6.00, natomiast w Borkach Małych na placu kościelnym o godz. 18.00. Po procesjach w obydwu świątyniach Msze Święte o dobre urodzaje i błogosławieństwo Boże w pracach polowych.

Dni Krzyżowe w bieżącym roku przypadają 6,7 i 8 maja. W Borkach Wielkich procesje wyruszą o godz. 6.00. Po procesjach Msze Św. w intencjach parafian z Borek Wielkich i Brońca. W poniedziałek procesja wyruszy do krzyża obok rodziny Maj przy ul. Ojca Alarda, we wtorek do krzyża rodziny Bensz przy ul. Leśnej, a w środę do krzyża przy ul. Młyńskiej (koło Kolonii). W Borkach Małych procesje wyruszą o godz. 18.00. Po procesjach Msze Św. w intencjach parafian z Borek Małych. W poniedziałek procesja wyruszy do krzyża obok rodziny Kuzaj, we wtorek do krzyża obok rodziny Lizoń, a w środę do krzyża w kierunku Rosochy.

Hubert Imiołczyk


Sakramenty