Boże Narodzenie 2023 roku w Borkach Wielkich ma charakter wyjątkowy. Z okazji 800-lecia Bożego Narodzenia w Greccio Panitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami wszystkim wiernym, którzy nawiedzą kościół franciszkański w dniach od 8 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku i zatrzymają się na modlitwie przed umieszczonym tam żłóbkiem.
Św. Franciszek z Asyżu właśnie 800 lat temu otrzymawszy papieskie pozwolenie w pustelni Greccio, przygotował inscenizację betlejemskich wydarzeń ukazując, że ten sam Jezus, który narodził się w Betlejem, ponownie rodzi się w każdej Mszy Św. Idąc śladem Biedaczyny w kościołach franciszkańskich co roku pieczołowicie przygotowywane są przepiękne szopki.
Stajenka w Borkach Wielkich wybudowana została po raz pierwszy w grudniu 1911 r., czyli w roku wybudowania nowego kościoła (tegoroczna to już 113). W szopce ustawiono mechanizm imitujący promienie bijące ze żłóbka. Promienie były oświetlane światłem lampy naftowej. W pierwszych latach budowana była w nawie poprzecznej kościoła.
Przed stu laty, w 1923 r. z okazji 700-lecia pasterki w Greccio, stajenkę po raz pierwszy wybudowano w prezbiterium. Nad szopką zawisły dwa drewniane anioły trzymające w rękach szarfę z oświetlonym napisem „Gloria In excelsis Deo”. Po przerwie spowodowanej wojną zainstalowane zostały sztuczne promienie, co wiernych ogromnie zaskoczyło. Ogromna rzesza wiernych z bliska i daleka spieszyło do stajenki. W niedziele okresu Bożego Narodzenia kościół był wypełniony do ostatniego miejsca. Wzmiankę o jubileuszu i żłóbku nad głównym ołtarzem, zamieszcza także kronika Szkoły Podstawowej w Brońcu.
Obecnie stajenka ustawiana jest w prezbiterium na pow. 70 m2. Rusztowanie sięga wysokości 6 m. Od góry 8 m zajmuje tło malowane na płótnie oraz płytach pilśniowych. Łącznie stajenka osiąga 14 m wysokości. Co roku zmienia się tematyka tła. Do dyspozycji jest 6 pejzaży. Nad pejzażem zawieszane jest płótno z namalowanym niebem. Są 3 płótna, najstarsze pochodzi z lat 30-tych XX w. Każdego roku zmienia się aranżacja scenerii. Wykonywane są nowe elementy, a istniejące są przerabiane. Centralnym punktem jest żłóbek ze Świętą Rodziną, do której podążają pasterze i królowie. Ponad szopką świeci gwiazda, unosi się anioł. Są zwierzęta. Łącznie postaci ludzkich jest 26, a zwierzęcych 45. Budowa trwa około 2 tygodni. Najpierw montowany jest stelaż, na który naciągane jest płótno z niebem. Potem buduje się rusztowanie, a jego tarasowy układ sprawia, że będące na różnych wysokościach figury są widoczne z każdego miejsca. Następnie systematycznie montuje się różne elementy stajenki, rozlokowuje figury. Budowa poprzedzona jest pracami przygotowawczymi, które zaczynają się w październiku. Wpływ na efekt końcowy ma oświetlenie. Co roku w prace związane z przygotowaniem i budową stajenki bardzo dużym zaangażowaniem wykazują się parafianie oraz miejscowi rzemieślnicy. Od 2009 r. stajenka rozbudowywana jest o nawę boczną. Do tego służy dodatkowe rusztowanie. Inscenizacje nawiązują do bieżących wydarzeń z życia parafii lub Kościoła. Zawsze ustawiana jest wysoka choinka. Przy niej wystawa Regionalnego Konkursu Szopek. Na dzieci czekają osiołek i wielbłąd. Pierwsza prezentacja stajenki ma miejsce podczas Pasterki. Po północy, w harmonii z wersami kolędy „Cicha noc” zapalają się światła, odsłaniając poszczególne jej elementy. Przez cały styczeń odbywają się nabożeństwa i koncerty kolęd. Stajenkę podziwiać można od 25 grudnia do 2 lutego.
W związku z jubileuszem 800-lecia pierwszej franciszkańskiej szopki scena Narodzenia aktualnej umiejscowiona jest w zabudowaniach nawiązujących do architektury Asyżu. Dla uzyskania efektu głębi od sufitu do tylnej części rusztowania zawieszane zostało płótno z niebem, a na jego tle pejzaż - panorama Asyżu z Bazyliką św. Franciszka korespondujący z całością aranżacji. Na uboczu miasteczka makieta kościółka i klasztoru Św. Damiana, odbudowanego przez Biedaczynę z Asyżu. W scenografii użyto wiele naturalnych materiałów. Przy szopce studnia, ognisko, dzwonnica. Do jubileuszu nawiązuje też dekoracja w nawie bocznej. Tam na tle makiety kaplicy Porcjunkuli – domu macierzystego Franciszkanów - widzimy zakonników w brązowych habitach, a przed nimi figurę Św. Franciszka z Asyżu – założyciela trzech zakonów, patrona Boreckiej świątyni. Warto dodać, że również 800 lat temu, 29 listopada 1223 roku papież Honoriusz III oficjalnie zatwierdził regułę Franciszkanów.
Jak co roku Ojcowie Franciszkanie zapraszają na nabożeństwa przed żłóbkiem Bożej Dzieciny:
SOBOTA, 6 STYCZNIA 2024 ROKU
15.30. Koncert kolęd w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej Tymbarski Ton
NIEDZIELA, 7 STYCZNIA 2024 ROKU
15.00. Nabożeństwo dla FZŚ / III Zakon św. Franciszka / Po nabożeństwie opłatek w refektarzu klasztornym.
SOBOTA, 13 STYCZNIA 2024 ROKU
15.00. Msza Św. dla Parafialnych Zespołów Caritas, Lekarzy, Pielęgniarek, Rehabilitantów Caritas Rejonu Kluczborskiego. Po Mszy Św. Jasełka w szkole.
NIEDZIELA, 14 STYCZNIA 2024 ROKU
14.00. Nabożeństwo dla Dzieci / Jasełka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach Wielkich i wspólne kolędowanie/.
PIĄTEK, 19 STYCZNIA 2024 ROKU
19.30. Wieczór Franciszkański dla Młodzieży.
NIEDZIELA, 21 STYCZNIA 2024 ROKU
15.00. Koncert i wspólne kolędowanie z Chórem Bazyliki św. Anny.
NIEDZIELA, 28 STYCZNIA 2024 ROKU
15.00. Nabożeństwo dla Mniejszości Niemieckiej.
Hubert Imiołczyk