Dofinansowanie MKiDN

Na końcu głównej alei przykościelnego parku w Borkach Wielkich, niedaleko wjazdu do klasztornego gospodarstwa, umiejscowiona jest kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej. Została wykona w 50 rocznicę objawień fatimskich i poświęcona wieczorem 13 maja 1963 roku. Oprócz wizerunku Matki Bożej (wys. ok. 160 cm) wykonano mniejsze figurki dzieci fatimskich: Łucji, Franciszka i Hiacynty oraz kilku owieczek. Betonowe figury pomalowane były na biało. Fundatorem kapliczki był miejscowy rolnik Józef Kubosz (1919-1991).

Na początku figura ustawiona była na grubym pniu drzewa otoczona niskim drewnianym płotkiem. Po obu stronach rosły drzewa. W tym samym roku za figurą Matki Boskiej umieszczono podwójny łuk ze stalowych rur otrzymany z Góry św. Anny, a za głową Maryi aureolę wykonaną ze spiralnie zwiniętego stalowego pręta. Dodatkowo zamontowany został reflektor oświetlający figurę po zmroku. Po raz pierwszy w świetle reflektora kapliczkę można było zobaczyć 31 października. Potem w 1971 roku wybudowano bardziej stosowny postument z kamieni, wokoło wykonano klomb z kwiatów i ogrodzono go z przodu niskim murkiem, a po bokach i z tyłu dużymi kamieniami. Przy kapliczce odprawiane były czasami nabożeństwa majowe i fatimskie. W sierpniu1977 przed odpustem św. Bartłomieja nowicjusze odnowili i pomalowali na biało figurę Matki Bożej Fatimskiej. W maju 2004 roku z inicjatywy proboszcza O. Szymona Wotzki rozpoczęto przebudowę kapliczki. Celem remontu było reaktywowanie nabożeństw fatimskich, które kończyłyby się procesją do figury Matki Bożej Fatimskiej. Najpierw usunięto klomb kwiatowy z murkami i kamieniami, potem usunięto figurki dzieci i owieczek. Samą figurę odmalowano i pozłocono wzorki na płaszczu Matki Bożej. Z łuku znajdującego się za figurą zrobiono dwa płotki i umieszczono z przodu. W czasie pierwszego nabożeństwa fatimskiego 13 maja 2004 ozdobiono figurę piękną koroną ufundowana przez dzieci pierwszokomunijne. Jednak nie była to koniec przebudowy. W czerwcu wokół kamiennego postumentu wykopano rów, powiększono fundament i wmurowano stalową konstrukcję słupów i zadaszenia. W lipcu wymurowano marmurowy stopień wokół figury (240x210 cm), a na nim ceglany postument (130x130 cm, wys. 110 cm), następnie obłożono go ozdobnymi płytkami ceramicznymi imitującymi jasną cegłę. Na dwuspadowy daszek ułożono czerwoną blachę dachówkopodobną, a ścianki kapliczki wypełniono szybą pancerną. Cała kapliczka ma 3,5 m wysokości. Z przodu na szczycie zamontowano stalowy krzyż. Nowy wizerunek kaplicy zaprezentowano w sierpniu 2004 roku. Potem w tylniej ściance zamontowano jeszcze nowoczesny witraż przedstawiający drzewo i dookoła wybudowano chodnik z betonowej kostki brukowej. Niektórzy parafianie tęsknią jednak za skromną kapliczką z modlącymi się dziećmi i pytają: Czy konieczna była ta kosztowna przebudowa? Od tego czasu nabożeństwa fatimskie odbywają się systematycznie 13 dnia miesiąca od maja do października.