Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Borki Wielkie w partnerstwie z Gminą Olesno będą realizować projekt pt.: „Modernizacja ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury rekreacyjnej w Borkach Wielkich” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego PROW na lata 2014 – 2020.
Realizacja projektu odbędzie się w latach 2020-2021 na terenie Parki Wiejskiego w Borkach Wielkich
Celem projektu jest: Tworzenie infrastruktury rekreacyjnej (w tym sportowej) i kulturowej dostosowanej do potrzeb społecznych – w wyniku realizacji projektu zostanie utworzona infrastruktura rekreacyjna: ścieżki piesze z ławkami i stojakami na rowery oraz rewitalizacja zieleni w parku wiejskim dostosowana do potrzeb mieszkańców.
W ramach projektu zostanie wykonany następujący zakres prac:
- Demontaż istniejącego ogrodzenia wykonanego z siatki metalowej i słupków oraz istniejącego utwardzenia
- Demontaż 3 szt. latarni
- Usuniecie suchych i dzikich zarośli, krzewów
- Wykonanie nowej nawierzchni mineralnej na ścieżkach pieszych
- Montaż 3 szt. lamp typu LED
- Montaż 4 szt. ławek parkowych
- Montaż tablicy informacyjnej
- Montaż stojaka na rowery
- Wykonanie nasadzeń
- Wykonanie ogrodu deszczowego wraz z nasadzeniami roślinności typu: turzyca dwupienna, kruszyna pospolita, lilia złoto głów, sasanka wiosenna. Sasanka otwarta, macierzanka zwyczajna, miodownik melisowaty, dąbrówka rozłogowa, naparstnica purpurowa, mieczyk dachówkowaty, długosz królewski, Gożdzik pyszny, lawenda, kosaciec syberyjski, mięta wodna, mozga trzcinowata, sadziec konopiasty
Wartość projektu: 141 410,00 zł
Wartość dofinansowania UE 100 % - 141 410,00 zł
Parafia z tytułu prowadzonej inwestycji nie ponosi żadnych zobowiązań materialnych.
Wykonanie nowej nawierzchni mineralnej.
Nawierzchnie ścieżek (ok. 477,50 m2) w parku należy wykonać jako mineralne, wodoprzepuszczalne, systemowe, z materiałów na bazie kruszyw skalnych, żwirów naturalnych, piasków łączących, o ściśle określonej krzywej przesiewu. Materiał stosowany do utwardzenia nie powinien posiadać w swoim składzie gliny, pyłów hutniczych, a także wapna. Pod warstwą wierzchnią wymagane jest zastosowanie systemowej warstwy dynamicznej o grubości min. 5 cm po zagęszczeniu. Warstwę wierzchnią wykonać o grubości 3 cm po zagęszczeniu. Kolor nawierzchni zastosować szary, przy czym próbkę określającą kolor należy przedłożyć do akceptacji dla inwestora.
Właściwości chemiczne i fizyczne nawierzchni:
Wodoprzepuszczalność: 2,9 x10-4 (cm/s)
Wytrzymałość na ścinanie: Ts=61,6kN/m2
Gęstość wg metody Proktora 2,17 t/m3 Wpr 8,6%
Właściwości chemiczne i fizyczne warstwy dynamicznej:
Wodoprzepuszczalność: 9,1x10-4 (cm/s)
Wytrzymałość na ścinanie: Ts=63,0 kN/m2
Gęstość wg metody Proktora 2,181 t/m3 Wpr 8,8%
Pod warstwą dynamiczną wymagana jest podbudowa, którą spełniać będzie istniejąca podbudowa znajdująca się pod płytami betonowymi. Wokół nawierzchni mineralnej należy wykonać obrzeża betonowe (ok. 377,80mb) szare o wymiarach 20x6cm na podsypce piaskowej z wypełnieniem spoin zaprawą cementową.